Jak zbudować biznes i relacje o solidnych fundamentach?

Wyobraź sobie zaangażowanego w biznes przedsiębiorcę. Czy jesteś w stanie wykreować w głowie obraz zmagań i problemów, jakie musi on podjąć? 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad ich taktyką, sposobem myślenia o biznesie, czy budowaniu solidnych fundamentów relacji w zespole?

A, jeśli jesteś przedsiębiorcą to na jakich wartościach opierasz swoje działania? Masz misję firmy? Czy podtrzymywanie dobrej atmosfery w firmie i stały kontakt z zespołem jest w kręgu Twoich zainteresowań i zadań? 

 

Dziś chciałabym Ci przedstawić, jak zacząć budować budować biznes oparty na dobrych relacjach z ludźmi, które są zbudowane na solidnych fundamentach. 

Odkąd sięgam pamięcią moje postrzeganie na temat budowania firmy było zawsze oparte o fundament dobrych relacji ze współpracownikami. Osobiście nie wyobrażam sobie prowadzić firmy, w której panuje bliżej nieokreślona atmosfera, a w powietrzu unosi się mocno zagęszczone powietrze. 

 

Budowanie pozytywnej aury i atmosfery w biznesie zaczyna się od głowy, czyli lidera. Tym liderem może być właściciel, główny menadżer, czy kierownik kadr. 

Jeśli to Ty jesteś zarówno właścicielem, jak i liderem zespołu w Twojej firmie to masz nie lada wyzwanie. Cała trudność tego zadania polega na umiejętności podtrzymywania odpowiedniego balansu pomiędzy byciem właścicielem, a członkiem zespołu.

Przeprowadzając rozmowy rekrutacyjne z kandydatami do moich firm stawiam na kompetencje, umiejętności i sposób bycia. Jeśli rozmowa się “klei”, czuć wspólny język konwersacji i kandydat wzbudzi we mnie sympatię to zatrudnienie będzie tylko formalnością. Na rozmowach rekrutacyjnych przedstawiam wartości firmy, opowiadam, jak pracujemy w zespole, jakimi zasadami się kierujemy i co jest dla nas ważne z punktu widzenia współpracy. 

 

Wracając do wspomnianego przeze mnie zadania utrzymania dobrych relacji na poziomie właściciel-współpracownik bardzo ważne jest aby na każdej płaszczyźnie obcowania z drugim człowiekiem, w stosunku zawodowym, jak i prywatnym powoływać się na wartości, które wyznajemy. 

 

Teraz przedstawię Ci wartości, jakie wyznajemy w zespole moich marek: 

  1. Precyzja i dbałość o detale
  2. Rozwój
  3. Odpowiedzialność
  4. Szczerość
  5. Czystość
  6. Proaktywność
  7. Relacje 

Relacje to jedna z naszych siedmiu wartości. Przy ich rozpisywaniu bardzo ważne jest to aby stworzona wizja prowadzenia firmy rezonowała z wartościami, jakie osobiście Ty wyznajesz, jako właściciel. 

 

W komunikatach do zespołu powołuj się na wartości i misję firmy. Jeśli są one kompatybilne z Twoim sposobem myślenia o życiu to Twoja komunikacja do współpracowników będzie oparta na bardzo dojrzałej relacji. 

Ustalenie misji firmy to nic innego, jak spisanie jednego, dwóch zdań, w których przedstawisz zestaw wartości organizacji. W celu stworzenia misji konieczna jest odpowiedź na następujące pytania: 

  • Po co istnieje ta firma?
  • Do czego dąży? 
  • Jaką wartość może dać klientom?

Misja musi być zrozumiała dla każdego pracownika dlatego bardzo ważne jest jest odpowiednie sformułowanie. Ma być zwięzła, elastyczna i oryginalna. 

 

Zobacz przykład misji grupy Żywiec “Dzięki pasji pracowników będziemy rozwijać trwałe relacje z klientami i konsumentami odkrywając przed nimi czar piwa.” 

Wizja firmy wytycza wspólny kierunek w dążeniu do celu jej realizacji. Pomaga zrozumieć przedsiębiorstwo, sens jego istnienia, a także pozwala trzymać się nadanego kierunku działania. 

Najczęstszym pytaniem, jakie dostaję od moich obserwatorek, które również prowadzą swoje biznesy to pytanie “Kinga, czy Ty się nie boisz trudnych rozmów z pracownikami? Jak udaje Ci się oddzielić byciem szefową od bycia ich koleżanką?”. 

Nad tym pytaniem zawsze się długo zastanawiam ponieważ nigdy wcześniej nie stworzyłam wizji rozmów, ani żadnych sztywnych zasad, których chciałabym się trzymać. Moją jedyną niepisaną zasadą, którą sama sobie narzuciłam to traktowanie zespołu z należytym szacunkiem. Jako typowy społecznik muszę się mocno kontrolować, aby relacje w firmie były zgodne z sytuacją, w której się znajdujemy. 

Kiedy jest na to czas i przestrzeń staram się wejść w bardziej przyjacielskie rozmowy lecz kiedy trzeba zacisnąć zęby i ciężko pracować to mocno się tego trzymam. Mimo bardzo dobrych relacji z zespołem umiem powiedzieć “stop” i przejść do służbowych tematów. Nigdy nie spotkało się to z negatywnym odbiorem ze strony pracowników.

 

 

Od czego bym zaczęła gdybym chciała budować zespół od zera?

Zaczęłabym od pytania do samej siebie: Jak chciałabyś być traktowana przez szefa i jego zespół? 

Moją złotą myślą, którą kieruję się w obsłudze klienta, a także przy rozwijaniu biznesu to zdanie “Traktuj innych tak, jak sama chciałabyś być traktowana”

Spójrz na swoich autorytetów, zobacz, jak oni pracowali nad atmosferą w firmie, a także jakimi zasadami się kierują w kontekście prowadzenia zespołu.

 

W relacjach z ludźmi najlepsze jest to, że nigdy niczego nie możesz uznać za pewnik. Każdy z przedsiębiorców będzie miał w swoim portfolio doświadczeń wiele trudnych, jak i przełomowych momentów. Dobrze jest się uczyć na błędach innych dlatego rozmawiaj z praktykami biznesu, dociekaj i zadawaj najbardziej nurtujące pytania aby, jak najwięcej się dowiedzieć. 

Tworzenie solidnych fundamentów relacji nie zadzieje się w jeden dzień. To trudna umiejętność zbudowana na podwalinach komunikacji, dyscypliny i stałego zaangażowania i interesowania się  Twoim obecnym lub przyszłym zespołem. 

Biznes to ludzie, dlatego naucz się ich czytać. Poznaj każdego z członków swojego zespołu, zobacz co ich motywuje, jak radzą sobie z trudnościami, a jak cieszą się z sukcesu. Twoje zainteresowanie przyczyni się do zbudowania mocnej lojalnej więzi pomiędzy pracownikiem, a bytem firmy. Takie zachowanie powoduje również umocnienie więzi pomiędzy Tobą, jako właścicielem, a członkiem Twojego zespołu. 

Nie udawaj kogoś kim nie jesteś, stawiaj na szczerość ponieważ tylko ona zapewni Ci wartościowe i solidne relacje z zespołem. Mówi się, że ryba psuje się od głowy dlatego pamiętaj, że to jak funkcjonuje firma zależy od Ciebie. 

 

Doceniaj swoją drużynę

Każdego motywują inne bodźce, które można podzielić na cztery kategorie:

  1. Rozwój 
  2. Pieniądze
  3. Relacje z ludźmi 
  4. Uznanie 

Osoby poszukujące rozwoju będą motywowane szkoleniami i wszelkimi innymi formami doskonalenia się. Najbardziej zależeć im będzie na podnoszeniu swoich kompetencji. 

Osoby poszukujące pieniędzy będą czuły zwiększoną chęć do pracy w momencie możliwości zarobienia trzech grup pieniędzy: podstawowych, dodatkowych i natychmiastowych. 

Osoby skoncentrowane na relacjach z ludźmi będą poszukiwały wspólnych wyjazdów integracyjnych, spotkań towarzyskich w pracy i po niej. Ten typ chce być i tworzyć coś wielkiego. 

Osoby poszukujące uznania będą czuły większą motywację w momencie gdy poczują się docenione przez to czego dokonały. Chcą i dążą do tego by czuć się ważnymi jednostkami w zespole. 

Na każdego człowieka działa inny bodziec. Nie zakładaj od razu, że na każdego działają motywująco jedynie pieniądze. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Ja kiedyś byłam przekonana, że na każdego tak samo, jak na mnie motywująco będzie działać możliwość rozwoju. Jednak, jak sama się pewnie już domyślasz tak nie jest. 

 

Aby poznać Twój zespół i jeszcze lepiej działać w myśl misji i wartości firmy polecam Ci wykupie testu Gallupa dla członków Twojego zespołu. Dzięki niemu dowiesz się jakie talenty i umiejętności posiadają pracownicy, co wychodzi im z niezwykłą łatwością i do czego są stworzeni. Jeśli, jako lider nie wykonałaś jeszcze tego testu to koniecznie musisz nadrobić tę zaległość. Test Gallupa pozwala lepiej zrozumieć samą siebie. Osobiście dzięki niemu nauczyłam się lepiej delegować ponieważ namacalnie w wyniku dostarczenia raportu zrozumiałam do czego jestem stworzona, a co powinnam odpuścić. W tym w czym nie jestem wystarczająco dobra i skuteczna dobry będzie któryś z członków mojego zespołu. 

Dzięki takiemu badaniu będziesz również wiedziała, czy stworzone przez Ciebie zadanie będzie odpowiednie dla Twojego pracownika. Pamiętaj, ludzie są stworzeni to konkretnych rzeczy. Szkoda tracić firmowych funduszy na wypłaty na mało wydajnych pracowników. Źle dobrane zadania mogą również przyczynić się do kiepskiej motywacji pracowników, obniżenia ich nastrojów i w efekcie mogą spowodować pogorszenie relacji w firmie. 

Integracje i wyjazdy

 

Integrowanie grupy to niezbędny element w prowadzeniu zespołu. Może ona przybrać różne formy np. wspólnego wyjścia na miasto, wyjazdu do innego miasta, czy za granicę. Osobiście szalenie doceniam te chwile, kiedy wspólnie możemy wyjść z przestrzeni formalnej i wrzucić na luz, tym samym lepiej się poznać. Nie musisz od razu wyskakiwać z wakacjami na Karaibach, możesz zorganizować wspólny piknik, wycieczkę rowerową, wyjście do escape roomu, czy wspólną imprezę. 

 

Premie za przebicie progów 

Kolejnym pomysłem, który bardzo docenia mój zespół to dodatkowe premie uznaniowe, za przebicie targetów sprzedaży. Na każdy miesiąc narzucam każdemu współpracownikowi odpowiedni poziom wysokości sprzedaży na dany miesiąc. Jeśli dojdzie do przebicia tej kwoty wtedy pracownik dostaje dodatkową premię rozwojową np. w postaci książki, dziennika, biletu na webinar, czy szkolenie. Nie jest to premia finansowa, ponieważ taka jest przyznawana na innych warunkach, ta forma premiowania jest dodatkowym bonusem do finansów. 

Jak wpływa ona na członków zespołu? Bardzo motywująco aby zrobić wyznaczony wynik finansowy. 

Podsumowując, nie ma jednego prostego przepisu na zbudowanie skutecznego zespołu i wartościowych relacji. Każdy biznes będzie różny, bo różni będą jego liderzy. Najważniejsze to trzymać się swoich wartości, wymagać i samemu się doskonalić aby lepiej zarządzać zespołem.