Jak stać się osobą zorganizowaną?

Dyscyplina, produktywność, zarządzanie swoim czasem. To hasła, które co jakiś czas wracają w moich komunikatach. 

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się dlaczego Twoja produktywność i dyscyplina wypada gorzej niż u innych? Dlaczego tak się dzieje, że mimo wszystkich prób i starań, jakie podejmujesz ciągle odkładasz coś na bok i nieustannie odpuszczasz? 

 

Dzisiaj postaram się wyjaśnić Ci, jakie błędy być może popełniasz, które skutecznie odciągają Cię od zamierzonych celów, postanowień i działań, które chciałaś podjąć. 

 

 

  1. Wyznacz cel
  2. Wyeliminuj rozpraszacze
  3. Korzystaj z narzędzi do planowania
  4. Ustal priorytety 
  5. Powiedz bliskim o wyznaczonym celu w byciu zorganizowaną
 
 

Wyznacz cel

 

Zacznijmy w takim razie od początku. Najważniejszą kwestią w każdej chęci zmiany funkcjonowania jest wyznaczenia sobie celu. Jeśli nie będziesz wiedziała dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć- nigdy nie osiądziesz sukcesu. Działając musisz mieć z tyłu głowy to, do czego chcesz dążyć. Wyznaczenie celu pomaga stać się osobą bardziej świadomą i zmobilizowaną. Dzięki jasno określonemu celowi, łatwiej będzie Ci określić moment, w którym Twoje starania stały się rzeczywistością i przyniosły zamierzony skutek. Dodatkowo pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy- zapisuj swój cel w formie dokonanej np. ważę 60 kg (zamiast: schudnę 20kg). Ten mały trik bardzo działa na psychikę i pozwala uwierzyć Ci, że  jesteś w stanie go osiągnąć.

 

 

 

Wyeliminuj rozpraszacze

 

Okej, masz już wyznaczony cel- w takim razie co dalej? Zastanów się co może Ci w jego osiągnięciu przeszkodzić lub może co znacząco utrudniło Ci działanie w poprzedniej próbie zakończonej fiaskiem. Wyeliminowanie rozpraszaczy jest bardzo ważne w procesie osiągnięcia pełnej organizacji swojego życia. Nawet najbardziej zdyscyplinowane osoby są w stanie ulegnąć pokusom. Niestety jest udowodnione naukowo, że jeśli coś Cię rozproszy to do powrotu do pełnego skupienia minie aż 17 minut! To dużo? Zdecydowanie tak, ponieważ pokus może być więcej niż jedna. Pomyśl teraz- trzy niewinne zerknięcia w telefon skutkują- 51 minutami osiągania ponownego skupienia. Jeśli chcesz się skupić- włącz w telefonie tryb samolotowy lub tryb pracy. To zdecydowanie ułatwi Ci osiągniecie 100% skupienia na danej czynności. Jeśli na Twoim telefonie nie będą co chwile wyświetlać się nowe powiadomienia, nie będziesz miała już takiej chęci, aby do niego zajrzeć. Jeśli Twoim rozpraszaczem jest co innego niż telefon- znajdź dla siebie złoty środek. Wyeliminuj ze swojego życia to- co zabiera Ci zbędny czas. Ewentualnie skup na tym swoją uwagę w czasie wolnym.

 

 

 

Korzystaj z narzędzi do planowania

 

Masz już wyznaczony cel i wyeliminowałaś rozpraszacze. Jaki jest w takim razie kolejny krok? Nie osiągniesz dobrej organizacji bez odpowiednich do tego narzędzi. Ja w swoim doświadczeniu przeszłam już przez wiele metod organizacji. Ta, którą mam obecnie sprawdza mi się najlepiej. Codziennie korzystam z narzędzi, które w znacznym stopniu ułatwiają mi ten cały proces. Jakie to aplikację? O tym opowiem już w kolejnej edycji mojego webinaru “Zorganizuj siebie i swój czas”, który odbędzie się 19 października. Zapewniam Cię, że aplikację, które pokazuję ułatwiają życie mi, moim pracownikom oraz osobom, które wzięły udział w poprzednim edycjach webinaru.

 

 

 

Ustal priorytety 

 

Nie odniesiesz sukcesu bez ustalenia priorytetów. Jaka sama nazwa wskazuje- są one bardzo ważne. Nikt nie jest alfą i omegą. Jeśli posiadasz bardzo dużą ilość obowiązków, skup się na tych najważniejszych. Ustal priorytety i zajmij się zadaniami, które wnoszą do Twojego życia największą wartość. Zadania w Twojej indywidualnie stworzonej hierarchii, które nie są bardzo ważne zostaw na sam koniec. Jeśli masz taką możliwość, oddeleguj je komuś. Nie jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim sama, każda z Nas potrzebuje czasami pomocy. To jest jak najbardziej okej i nie miej w związku z tym wyrzutów sumienia. Zajmij się tym co jest dla Ciebie najważniejsze i wiesz, że wniesie do Twojego życia najwyższą wartość dodatnią. 

 

0

 

Powiedz bliskim o wyznaczonym celu w byciu zorganizowaną

 

Każda z Nas wie, jak ważne jest wsparcie bliskich Nam osób. Mam nadzieję, że masz w swoim otoczeniu same osoby które Ci z całego serca kibicują i życzą Ci jak najlepiej. Czasami może się zdarzyć, że nie będą potrafili zrozumieć Twojego zadania czy trybu funkcjonowania. Aby uniknąć sporów i niedomówień zakomunikuj im o tym, jaki wyznaczyłaś sobie cel. Jeśli będą świadomi tego co chcesz osiągnąć i jak bardzo jest to dla Ciebie ważne- zrozumieją i będą Cię wspierać. Dzięki temu sytuacja będzie jasna i klarowna, a Ty nie będziesz czuła się osaczona. Liczę na to, że właśnie takie osoby masz obok siebie. 

 

Oto 5 zasad, którymi kieruję się w byciu osobą zorganizowaną. Mam nadzieję, że wdrożysz je do swojego życia i sprawdzą się u Ciebie równie świetnie.

 

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów- zachęcam Cię do wzięcia udziału w kolejnej edycji webinaru. Link do biletu znajdziesz poniżej. 

 


 

 

https://kingabednarz.pl/produkt/webinar-zorganizuj-siebie-i-swoj-czas/

 

Do kolejnego, 

Kinga